2021.11.03. 16:07, olvassteis
A webdesign manapság egy nagyon felkapott szakma – gondolhatnánk sokan. Nagyon sok ember szeretne dizájnos, és szép honlapokat készíteni, de sokakban felmerül a teljesen jogos kérdés: valóban megéri ezzel foglalkozni, vagy sem? Mennyire fizetett szakma, mennyire keresett? Meg lehet élni ebből, el lehet jutni akár olyan szintre, hogy jó fizetést kapjon valaki a munkájáért?
Nagyon nem könnyű erre a kérdésre választ adni. Mik azok a kompetenciák, melyekkel tisztában kell lennie egy web designernek, és pontosan milyen tudást kell megszereznünk ahhoz, hogy a szakmában sikeresnek számíthassunk? Mennyi idő megtanulni ezt? Olvass tovább, és megtudod a válaszokat!
Mit kell tennie egy webdesignnak?
A szép, megtervezett és kifinomult felhasználói felületek tervezése mellett a webdesigner feladata az is, hogy olyan weboldalakat hozzon létre, amelyek képesek eladni, és amelyek valóban használhatók és kiismerhetők, ha valamit el akarunk adni. Képesnek kell lennie WordPress webhelyek létrehozására és megfelelő stilizálására.
Egy web dizájner egyaránt képes arra is, hogy úgy tervezzen meg egy honlapot, hogy az képes legyen a felhasználókat maximálisan kiszolgálni, legyen szó arról, hogy a honlap el is tudjon adni. Ez különbözteti meg az igazán jó designereket a középszerűektől.
Mennyi idő alatt válhatsz szakemberré?
A webdesign szakma alapvetően összetett, és sokrétű. Nem fogsz azonnal eredményeket elérni, sok tanulásra, és kitartásra, elszántságra van szükség ahhoz, hogy igazán sikeres lehess később a szakmádban. A legtöbb embernek 6-16 hónap tanulás szükséges ahhoz, hogy munkába tudjon állni, és igazi sikereket érhessen el a szakmában.
Mennyire változatos ez a szakma?
Ez a szakma talán nem a legváltozatosabb, de azért nem kell félnünk, hiszen bőven van benne azért változatosság, és meg lehet kockázatatni, hogy változatosabb, mint a legtöbb szakma. Ezért nagyon fontos, hogy mi is így álljunk hozzá, és ne érezzünk azonnal csüggedtséget minden miatt.
Miért éri meg web designerként dolgozni?
Íme néhány fontos érv a webdesigner szakma előnyeiről és hátrányairól.
Rugalmas munka. Az otthoni munkavégzés mindenkinek kényelmes, és mindenki igazi álma, hogy ne kelljen állandóan a munkahelyünkre menni és ingázni, ami időbe telik.
Remek fizetés. Sok pénzt megkereshetsz web designerként, emiatt nem is kell aggódnod. Még akkor is így van ez, ha nem te vagy a szakmádban a leges legjobb, aki valaha dolgozott a piacon.
Alacsonyabb nyugdíjalap. Ha vállalkozóként dolgozunk, akkor nagyon kevés lesz a nyugodíjunk, így életünk utolsó 20-30 évében nem igen lesz miből megélnünk, vagy nagyon nehezen.
Szükséges -e magas szintű programozói tudás?
Nem szükséges, hogy magas szintű programozói tudást szedj magadra, hiszen elsősorban nem programkódokkal fogsz dolgozni. Alap szinten érdemes lehet megtanulni a PHP, vagy a JavaScript nyelveket is, hogy legalább megértsd a lényegét ezeknek.
Szükséges-e magas szintű grafikai tudás a munkához?
A web designer munkához nem szükséges magas szintű grafikai tudás, hiszen a két szakma igazából más. Persze, nem árt, ha az embernek van stílusérzéke, viszont ne gondoljuk azt, hogy ez az egyetlen, ami igazán számít bármit is.
Fontos lehet, hogy a Photoshop használatával tisztában legyünk, és tudjuk, hogy mily módon kell használni más programokat is, ha komolyabban szeretnénk webes grafikával foglalkozni.
Mennyit lehet keresni a szakmával?
Minden az adott személy szintjétől függ, és hogy mily módon tudja eladni magát és tudását ügyfeleinek. Vannak emberek, akik sokkal jobban keresnek, mint mások, mert jobban látják a munkát, és tehetségesebbek, de vannak olyanok is, akik megközelítőleg átlagos jövedelemmel rendelkeznek.
Miért dolgozik a legtöbb ember vállalkozóként?
Sokan kíváncsiak arra, hogy ebben a szakmában mindenki valóban vállalkozó -e. A válasz az, hogy nem teljesen biztos, mert vannak multik és nagyobb cégek, amelyek keresnek embert munkavállalóként.
Az emberek többsége a foglalkoztatási lehetőségek és a kedvező adózási formák miatt választja a szakmában való munkát.
Miképpen találhatunk munkát magunknak?
Sok helyen találhatunk munkát. Dolgozhatunk ügynökségeknek, más vállalkozóknak, de megtehetjük úgy is, hogy kiszolgáljuk ügyfeleinket és magunkat, és megpróbáljuk ezt az utat választani. Bárki eldöntheti, hogy mit akar, ha saját ügyfeleket is akarunk, akkor érdemes lehet hirdetéseket is megjeleníteni.
Mennyi pénzt kérhetünk webdesignerként a végzett munkánkért?
Ha még csupán az első munkáinkat szeretnénk elvállalni, akkor érdemes lehet egy picit kevesebbet kérni, hiszen szükségünk van arra, hogy önbizalmat szerezzünk. Amennyiben már van pár referenciánk, érdemes picit többet is kérni a munkánkért, és ez esetben meg is fogják azt fizetni.
Érdemes-e idősebben is elkezdeni tanulni?
Hány éves kortól kezdheted el a webdesigner szakmát? Sokan azt gondolják, hogy ez csak a fiatalok kiváltsága, de nagy hiba ezt gondolni, mert bárki elkezdheti, akár 52 évesen is, és pénzt kereshet, ha akar. Nincsenek korlátok, csak az elkötelezettség és az önálló tanulási képesség fontos.
Összefoglaló
A webdesignerek munkája mindig izgalmas volt, és érdekes, ezért alig találni olyan embert a szakmában, aki szeretné elkezdeni a tanulást, és nem teszi ezt. Ha határozottak és kitartóak vagyunk, az eredmények gyakorlatilag garantáltak.